Medicus Bonus

Rekonwalescencja i gojenie rany

   

Kolejne dni po przeprowadzonej operacji to czas stopniowego powrotu do wykonywanych wcześniej zajęć i pracy. Większość chorych po operacjach przepuklin pachwinowychudowych czy pępkowych jest w stanie powrócić do zajęć dnia codziennego w ciągu 3-7 dni.

Nieco dłuższy może być okres rekonwalescencji po zabiegach wykonywanych z powodu przepuklin pooperacyjnych. Wszystkich chorych zachęcamy do możliwie szybkiego powrotu do czynności życia codziennegoktórych wykonywanie nie powoduje dolegliwościz wyłączeniem oczywiście dużych wysiłków fizycznych.

Kwestię powrotu do pracy powinien rozważyć indywidualnie dla każdego pacjenta lekarz prowadzący zważywszy rodzaj wykonanej operacji i charakter pracy. Najpóźniejbo dopiero po 6-8 tygodniach mogą do niej powrócić te osobyktórych praca wymaga dźwigania dużych ciężarów.

Na życzenie pacjenta wydajemy list do pracodawcyw którym informujemy go o ograniczeniach którym podlega osoba po przeprowadzonej operacji. Po wypisaniu ze szpitala będziecie Państwo obserwowali proces gojenia się rany. Poniżej opisujemyjak proces ten przebiegaoraz jakie objawy winny Państwa zaniepokoić i skłonić do wizyty u chirurga.

Gojenie się rany w obrębie skóry następuje szybko: około 7 do 9 dni po zabiegu operacyjnym rana osiąga wytrzymałość pozwalającą na usunięcie szwów.

W czasie pierwszych dni po operacji w skórze w okolicy rany część z Państwa może zaobserwować zasinienie podobne do tego, które powstaje w wyniku uderzenia w skórę twardym przedmiotem. Zasinienie takie nie powinno Państwa niepokoić – ustąpi ono samoistnie w okresie około 7-14 dni.

Nie powinno również Państwa niepokoić wyczuwalne pod skórą wzdłuż rany wałowate zgrubienie. Jest ono oznaką toczącego się tam procesu gojenia oraz przebudowy rany i stopniowo ustępuje do około 4-6 tygodni po zabiegu. W skórze w sąsiedztwie rany mogą również wystąpić zaburzenia czuciazwykle ustępujące. Są one związane z nieuniknionym w przypadku rany chirurgicznej przecięciem bardzo drobnych nerwów czuciowych.

Przedstawione powyżej objawy są elementem prawidłowego procesu gojenia się rany. Niekiedy w procesie tym mogą wystąpić powikłania.

Poniżej przedstawiono objawy które wymagają kontaktu z lekarzem:

  • nasilający się w kolejnych dniach po operacji ból okolicy rany
  • gorączka
  • mocno zaczerwieniona, zasiniona, obrzęknięta okolica rany - bolesna przy dotyku
  • nudności i wymioty

W razie wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów prosimy o kontakt telefoniczny.

Wróć do listy »

Wszystkie artykuły w kategorii: Zabiegi operacyjne